Preloader gif

Çünkü Sen Çölüme Yağmur Oldun

Genel 16.05.2017
papatyalar

Keten bir gömleğin nemli, efil efil ılıklığını sunsun isterken hayat, her geçen gün biraz daha uzaklaşıyoruz arzularımızdan. Çok da fazla beklentimiz olmamasına rağmen kucağımızda hayal kırıklıklarıyla ilerliyoruz. 
Bütün romanlar kaybediyor sayfalarını sanki giderek, bütün kahramanlar kabalaşıyor, bütün şiirler yarım kalıyor. Mavi gözlü dev şairimiz, tam da şu an salata kâsesini masaya taşıyan kadının, ince bir bıçakla domates dilimlediği ellerine şiir yazıyor. Ve kırılıyor kalemi o can alıcı dizeyi yazacakken.
Yani sevgilinin yüzüne düşen saçını, kulağının arkasına atarken söylenecek birkaç güzel şiir dizesinden bile mahrumuz artık.
Sanat yok oluyor, 'Bedri'ler yaşamıyor, ressamlar çizemiyor, devrim giderek imkânsızlaşıyor, aşklar eskide kalıyor, âşıklar sevdasından vazgeçiyor ve domatesler eskisi gibi kokmuyor. 
Ne heyecanı var hayatlarımızın ne de bir şeyi koşarak sevdiğine anlatmanın tatlı telaşı var içlerimizde.
O kadar yaşanmışlık biriktirmemize rağmen, yalnızca kullanışlı bir hüzün kaldı ellerimizde. 
Mutlu olduğumuz, kalbimizin pıtpıtından dünyayı duymaz olduğumuz anları unutmaktan korkuyoruz.
Evet belki unutmayacak kadar genciz henüz, ama yaşlı gibi de bir yanımız.
Bir ayağımız çukurda sanki, ama yine de evine bırakana dek sevgiliyi, yol boyunca yanında yürümek istiyoruz.
Bostancı'dan Kadıköy'e varan sarı dolmuşlardan birinde çalan bir Müslüm Gürses şarkısı gibi farklı anlamlar yüklüyoruz insanlara: "Çünkü sen çölüme yağmur oldun."
Sonra hatırlıyoruz yeniden her şeyin Mezon Alan Teorisi'nden ibaret olduğunu.
Bir yağmur yağmaya başlamış, kirpiklerimizin arasından inmiş damlalar usulca. Suyun suda kaybolması gibi akıp gitmek istemişiz yaşamın içinden. 
Yağmurdan kaçıp bir duvar dibinde duraksamış, kaldırım taşları arasından dünyaya fışkıran çiçeğe bakıp kalmışız. Bir yanlışı düzeltircesine açan o meşhur çiçeğe...
Dünyaya kızıp durmuşuz günlerce, aylarca, yıllarca belki. Sürekli çirkinliğinden söz etmişiz de sanki o çiçeği öylece görünce, dünyanın hala güzel olduğunu, çirkinleşenin bizler olduğunu fark etmişiz.
Büyük porsiyonlar yemiş, duble içecekler içmiş, göbeğimizi okşayarak kalkmışız masadan, ama yine de masaya en son konan tatlıda bırakmışız aklımızı. 
Hep daha fazlasını istemişiz, hep daha iyisini, daha güzelini hayal etmişiz. Sevmeden sevilmeyi arzulamışız, vermeden almayı, merhamet göstermeden şefkati dilemişiz.
Bir orkideye sahip olmanın hayalini kurmuş da ona koşarken ezip geçmişiz en güzel papatyaları. 
Sahi, papatya demişken bir ölüm hiç bu kadar güzel kokar mı? Dalında değil, koparıldıktan sonra kokmayı kim öğretti bunlara? Bir papatyaya sarılmak olmalıydı dünya.
Çiçeğinden böceğine kadar kalifiye mağdurlarıyız artık hayatın. Tüketmişiz her şeyi, birilerine anlatacak güzel bir hikâye bile bırakmamışız. 
Cebimizde ezeli yokmuş zaten, yüreğimizden de veremiyoruz. Eskiyoruz, ama eskimekten çok eksiliyoruz. 
Gün akşam olunca iki tek çay yudumlayıp dünyanın çirkinliğine dem vuruyoruz. Çirkinleşenin biz olduğunu yine bir anlığına unutarak…
Yalnız, yavan, eksik, tadı kaçmış bir hayatın içinde, dünyanın toprağına ayaklarımızı sürüyoruz. 
Önce biraz soğuk geliyor, ama sonra böyle bir yaşama da alışıyoruz. 
Birini sevince değiştirmeye çalışırsın hani, sanırım biz artık dünyayı olduğu gibi kabul ediyoruz. 

Sosyal Medyada Paylaş:
Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş Google+'ta paylaş Buffer'da paylaş Pinterest'te paylaş

“Çünkü Sen Çölüme Yağmur Oldun” için bir yorum bırak

Email adresiniz paylaşılmamaktadır. Tüm alanların doldurulması zorunludur * *

YORUM YAZIN:

Önemli Bilgilendirme : Kaos Günlükleri, Paragon Teknoloji A.Ş.’nin bir markasıdır. Bu sitede paylaşılan yazılar birden fazla yazar tarafından yazılıp, yazıların telif hakkı Kaos Günlükleri’ne aittir. Yazıların iznimiz olmadan paylaşılması halinde gerekli yasal işlemlerin yapılacağını belirtmek amacıyla bir bilgi metni oluşturulmuştur. Kaynak gösterip, gerekli izin alındıktan ve link verildikten sonra paylaşım yapılmasında bir sakınca yoktur. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

2