Preloader gif

Kelimelerin Büyüsü

Genel 31.08.2018
üç_kayık

“Kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor…” böyle yazıyor o sosyal medya fenomeni haline gelen kitabın satırlarında değil mi? Az önce kurduğum cümleleri hatırlamaya çalışıyorum, ancak beynim hoyratça davranıp bana mısın demiyor. Oysa daha birkaç dakika geçti. Cümlelerimin hedefindeki kişinin kokusu daha terk etmemişken odayı, beynimdeki sarhoşluk hiç adil değil.

Toparlanmak için pencerenin kenarına geçtim. Sokaktan geçenleri izlemeye başladım. Temiz hava iyi gelir düşüncesiyle açtım camı ve derin bir nefes aldım. En yakındaki koltuğa kendimi attığımda zihnim çalışmaya başladı.

Hayatınızda kendinizi küstah hissettiğiniz anlar oldu mu? Benimki de soru di mi, tabi ki olmuştur. Soruyu şöyle düzelteyim, kendinizi en küstah hissettiğiniz anı hatırlıyor musunuz? Şüphesiz aklınıza belli belirsiz anlar geldi ve birinde takılı kaldınız. Diz kapaklarınız birbirinize değiyor ve bakışlarınız aşağı doğru indiyse, gerçekten o an için kendinizden utanıyor olmalısınız.

Az önce belki de kendimi en küstah hissettiğim anlardan biriydi. Belki şimdi diz kapaklarım birbirine değmiyor ve bakışlarım aşağı doğru inmiyor ama beynimin kıvrımları kördüğüm olmuşçasına kilitlendim.

Size o andan bahsetmeyi düşünmüyorum. Çünkü bilirsiniz, utandığımız bir andan bahsedebilmek için insanın kendini affetmiş olması gerekir. Ancak size bu anın bana çağrıştırdığı başka bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Başımı yastığa koyduğumda tüm günü gözden geçiririm. Bunda ilkokul öğretmenimin etkisinin olduğunu düşünüyorum. “Akşamları verdiğim ödevleri yaptıktan sonra uyumadan önce günlük yazmayı unutmayın. Bu hatıralarınızı unutmamanızı sağlayacak. Ve en önemlisi kendinize dürüst olmayı öğreneceksiniz.” derdi her Cuma günü. Neden hep Cuma gününü tercih ederdi bilmiyorum, belki o akşam ödevleri yapmayacağımızı bildiği için en azından günlük yazmaya teşvik etmek istiyordu. Oysa ben yıllarca yazdım. Hem de her yıl babamın iş yerinden getirip bana verdiği ajandaya… Ama her defasında yazıp bitirdikten sonra yırtıp attım, birinin daha sonra bulup okumasından korktuğum için. Korkunç biri sanmayın beni, çocuk aklı işte sanki tüm dünyanın sırrını yazmışçasına tedirgin oluyordum. Hoş zaten kendi yazdıklarımı okumaktan da hoşlanmıyordum. O zamanlar çok anlayamıyordum insanın kendine dürüst olması ne demek diye. Fakat şimdilerde altında ezildiğim zamanlar oluyor. Zamanla günlük tutmaktan vazgeçtim çünkü hep korktum, bir ajanda bitmeden olur da biri okursa diye. Günlük tutmak yerine başımı yastığa koyunca günlüğe yazar gibi günü değerlendirmeye başladım. Bazı anılarımı unutmama engel olamadı bu yöntem ama kendimden de kaçamadım.

Bazen o gün içinde yaşanan olaylara daha farklı nasıl tepki verebileceğimi düşünmekten uyuyamadım. Bazen o günün unutulmaz olduğunu ve hayatıma yepyeni bir sayfa açıldığını düşündüm. Ve itiraf etmek gerekirse bazen de sadece uyudum hiçbir şeyi düşünmeden belki de düşünmek istemeden…

Yazının başında alıntı yaptığım cümleyi hatırlıyor musunuz? Yukarı çıkmak için zahmet etmeyin, özetle kelimelerin gücünden bahsediyordum. Bazılarının hayatını yerle bir eden, bazılarınınsa hayallerine kavuşturan kelimelerin gücüne dem vurmuştum.

Hepimizin hayatında kilit noktalar vardır. Bazen başrol oyuncusu olup o kilit kelimeleri sarf ettiğimiz, bazen de başrol oyuncusu olmaya aday olduğumuz o kilit cümlelere hedef olduğumuz… Hiç düşündünüz mü ya o kilit cümleler tam tersi şekilde gelişseydi şu an nerede, hangi konumda olurdunuz? Ve o kilit cümleleri siz kuruyor olsaydınız ve tam tersi bir cevapla ne demek isterdiniz? Hoyratça savurduğumuz kelimelerin kimini ihya kimini ise derdest ettiğini hiç düşündünüz mü? İhya olan hayatları hepimiz ballandıra ballandıra anlatıyoruz ona buna, peki ya kendimize bile anlatmaktan çekindiğimiz derdest olan hayatlar? İnsanoğlu yeri geldi mi dünyanın merkezi sayar kendini ama yeri geldi mi de evrendeki en etkisiz varlık addeder. Başkasının hayatına olumsuz bir etki yarattığını asla kabul etmez. Peki ya siz… Sizin unutamadığınız böyle bir an var mı?

 

Sosyal Medyada Paylaş:
Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş Google+'ta paylaş Buffer'da paylaş Pinterest'te paylaş

“Kelimelerin Büyüsü” için bir yorum bırak

Email adresiniz paylaşılmamaktadır. Tüm alanların doldurulması zorunludur * *

YORUM YAZIN:

Önemli Bilgilendirme : Kaos Günlükleri, Paragon Teknoloji A.Ş.’nin bir markasıdır. Bu sitede paylaşılan yazılar birden fazla yazar tarafından yazılıp, yazıların telif hakkı Kaos Günlükleri’ne aittir. Yazıların iznimiz olmadan paylaşılması halinde gerekli yasal işlemlerin yapılacağını belirtmek amacıyla bir bilgi metni oluşturulmuştur. Kaynak gösterip, gerekli izin alındıktan ve link verildikten sonra paylaşım yapılmasında bir sakınca yoktur. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

2